Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem przez generała Jaruzelskiego stanu wojennego, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na trasie E-7 w okolicach Ostródy milicjanci zorganizowali „kocioł”, w który wpadali powracający z Gdańska do Warszawy, nieświadomi odbywającego się właśnie wojskowego zamachu stanu, członkowie Komisji Krajowej „Solidarności”. Wśród zatrzymanych znalazł się między innymi profesor Bronisław Geremek.
Czy wiesz, że... w Ostródzie kształcono nauczycieli?
W 1948 roku przeniesiono z Morąga do Ostródy Państwowe Liceum Pedagogiczne. Szkołę ulokowano w budynku byłego Kaiser Wilhelm Gymnasium (obecnie LO Nr 1 im. Jana Bażyńskiego). Jej głównym zadaniem było przygotowanie absolwentów do pracy dydaktyczno- wychowawczej w szkołach podstawowych. Od 1952 roku parter budynku zajmowała nowo utworzona podstawowa Szkoła Ćwiczeń, w której uczniowie ostatniej klasy liceum, pod okiem doświadczonych pedagogów, „na żywym organizmie” mogli sprawdzić w praktyce nabyte umiejętności dydaktyczne (stąd nazwa szkoły).
Czy wiesz, że... flaga Ostródy łopotała pod Grunwaldem?
Obecna flaga Ostródy, przyjęta uchwałą Rady Miejskiej z 14 lutego 1996 roku, „w postaci czerwono-białej szachownicy, z herbem miasta po środku”, wzorowana jest na średniowiecznym sztandarze chorągwi komturii ostródzkiej. Pod czerwono-białą flagą, złożoną z czterech prostokątów, przypominającą znaną szachownicę lotnictwa wojskowego Polski po 1918 roku, walczyła chorągiew ostródzka w Bitwie pod Grunwaldem. W takiej formie flagę ostródzkiej komturii przedstawił Jan Długosz w swojej pracy „Banderia Prutenorum” z 1448 roku.
Czy wiesz, że... Ostróda i Moskwa mają taki sam herb?
Herb Ostródy przedstawia świętego Jerzego na koniu, zabijającego włócznią smoka. Co ciekawe, tę samą scenę widzimy w herbie stolicy Federacji Rosyjskiej, w centralnej części rosyjskiego godła oraz m.in. w godle Gruzji.
Czy wiesz, że... w 1933 roku aż 63% mieszkańców powiatu ostródzkiego głosowało na NSDAP Adolfa Hitlera?
Bieda, wysokie bezrobocie, rozczarowanie kolejnymi rządami Republiki Weimarskiej i przekonanie o potrzebie silnego przywództwa - wszystko to sprawiło, że pruscy Mazurzy wręcz zakochali się w Adolfie Hitlerze i jego socjalnych obietnicach. To właśnie w mazurskich powiatach Prus Wschodnich, naziści cieszyli się najwyższym poparciem. W powiecie ostródzkim, w ostatnich wolnych wyborach z marca 1933 roku, na NSDAP zagłosowało aż 63% mieszkańców!
Czy wiesz, że... ostródzcy Mazurzy obchodzili Niedzielę Wieczności?
Ostatnia niedziela roku liturgicznego, tydzień przed rozpoczęciem adwentu, to w tradycji katolickiej niedziela Chrystusa Króla. Zupełnie inaczej było jednak u przedwojennych Mazurów, również tych mieszkających w Ostródzie i okolicach, którzy w większości byli wyznania luterańskiego.
Czarna Piątka Tygodnia #4: Ciekawostki z Ostródy i okolic
Dlaczego chorąży ostródzki Jan Bażyński miał w herbie murzyna, skąd w Ostródzie wzięli się wyznawcy Kościoła Nowoapostolskiego i co się stało z pruskim plemieniem Sasinów - o tym przeczytacie między innymi w czwartym odcinku przeglądu lokalnych ciekawostek.